Please email faculty by clicking the envelope icon beside their name.

ADMINISTRATION & OFFICE
TEACHERS
EXCEL
SPECIAL SERVICES
SUPPORT SERVICES
ASSISTANTS

ADMINISTRATIVE STAFF & FACULTY

Gwyn Russell
Gwyn RussellPrincipal
Grant Goolsby
Grant GoolsbyAssistant Principal
Wesley McCullough
Wesley McCulloughAssistant Principal
Tammie Reeder
Tammie ReederNurse
Mary Beth Hardy
Mary Beth HardyNurse
P.J. Doyle
P.J. DoyleSchool Resource Officer

OUR TEACHERS

Lynn Baker
Lynn Baker
Farrah Beasley
Farrah Beasley
Kelly Blackburn
Kelly Blackburn
Hope Brown
Hope Brown
Victoria Brown
Victoria Brown
Molly Bryan
Molly BryanSTEAM
Laura Buskirk
Laura Buskirk
Kelly Campbell
Kelly Campbell
Shanna Campbell
Shanna Campbell
Hannah Carr
Hannah Carr
Shelby Cary
Shelby Cary
Terri Cloyde
Terri Cloyde
Casie Cook
Casie Cook
Shanna Daniel
Shanna Daniel
Samantha Dawe
Samantha Dawe
Balinda Denton
Balinda Denton
Tammie Dodds
Tammie Dodds
Jennifer Duncan
Jennifer Duncan
Nicole Freeman
Nicole Freeman
Emily Garrett
Emily Garrett
Bethany Gordon
Bethany Gordon
Shaler Grigsby
Shaler Grigsby
Julia Harrington
Julia Harrington1st Grade Chair
Lori Henson
Lori HensonLibrarian/Media
Celia House Criddle
Celia House CriddleMusic
Candy Jarvis
Candy Jarvis
Jeanette Johnson
Jeanette Johnson
Katie Kidd
Katie Kidd
Chloe Lang
Chloe Lang
Mary Latham
Mary Latham
Vicky Latham
Vicky Latham
Christy Littlejohn
Christy Littlejohn
Penny Logan
Penny Logan
Misty Mathis
Misty Mathis
Beth Matlock
Beth MatlockDyslexia Therapist
Jordan Murry
Jordan Murry
Jessica Nanney
Jessica Nanney
Teresa White
Teresa White
Cynthia Parks
Cynthia Parks
Amber Peters
Amber Peters
Christy Pipkin
Christy Pipkin
Beth Shea
Beth Shea
Teresa Robbins
Teresa Robbins3rd Grade Chair
Neely Robertson
Neely RobertsonKindergarten Chair
Mary Beth Sellers
Mary Beth Sellers
Stephanie Simmons
Stephanie Simmons
Allie Spears
Allie Spears
Bridget Spencer
Bridget Spencer
Dawn Stroupe
Dawn Stroupe5th Grade Chair
Emilee Stubblefield
Emilee StubblefieldAgriculture
Lisa Topper
Lisa Topper
Angela Victory
Angela Victory
Elizabeth Vogel
Elizabeth Vogel2nd Grade Chair
Betsy Wages
Betsy Wages
Heather White
Heather White
Robin Willis
Robin Willis
Madison Wilson
Madison Wilson
Samantha Wood Awtrey
Samantha Wood Awtrey4th Grade Chair
Nathan Young
Nathan YoungPhysical Education

EXCEL PROGRAM

Glen Reeder
Glen Reeder
Ninabeth Capaning
Ninabeth Capaning

SPECIAL SERVICES

Jessica Cagle
Jessica CagleSpecial Education
Meagan Childs
Meagan ChildsSpeech
Mandi Crawley
Mandi Crawley3rd Grade Special Education
Ashley Garrison
Ashley GarrisonSpeech
Sherilyn Goode
Sherilyn GoodeSpeech
Melissa Glasson
Melissa GlassonSchool Social Worker
Amanda Harrison
Amanda Harrison5th Grade Special Education
Alison Laney
Alison LaneyELL
Joanna Ozbirn
Joanna Ozbirn1st Grade Special Education
Laura Reedy
Laura Reedy2nd Grade Special Education
Sandra Sumner
Sandra Sumner4th Grade Special Education
Scherrita Tucker
Scherrita TuckerSpecial Education-Developmentally Delayed
Sarah Weir
Sarah WeirCounselor
Mikki Whisenant
Mikki WhisenantKindergarten Grade Special Education

SUPPORT SERVICES

Office
Belinda Chism (Bookkeeper)

Custodial Staff
Benny Allred
Louise Allred
Vicky Baker
Evelyn Bingham
Robert Hancock
Andy Johnson
James Smithey

Cafeteria Staff
Bonnie Stephens, Supervisor
Mary Ruth Clayton
Natasha Greenwood
Nancy Jones
Janice Mask
Kasey Rhea
Katherine St. John
Ann Ross
Linda Young

TEACHERS’ ASSISTANTS

PreK
Anna Margaret Hill
Koni Knox

Kindergarten
Sherry Richey
Anna Hood
Katie Vetovitz
Carolyn Hall
Carolyn Montgomery
Karen Mayo
Donna Stacy
Brooke Herring
Creshenda Robertson
Kayla Hodge

1st Grade
Cathy Brown
Brandi Thomas
Tameria Ivy
Ali Hodges
Brandy Roberts
Franita Farr
Christy Bowen
Pam Cobb

Exploration Assistants
Ashley Harrelson
Jacqueline Ambrose
Amy Wallace
Kim Greer
Benn Harrell

EL Assistant
Susie Cobb
Tanya Jackson

Special Education
Kelly Fooshee
Kristen Cook
Becca Willis

PASS
Rose Peak